W gorące dni najprostszym sposobem na schłodzenie pomieszczeń w domu jest zastosowanie klimatyzatora przenośnego.

Konstrukcyjnie możemy podzielić ten typ klimatyzatorów na dwa rodzaje: Jednoczęściowy – monoblok: ciepłe powietrze jest usuwane przewodem wystawionym przez okno, drzwi balkonowe lub dziurę w ścianie. Dwuczęściowy – split: część wewnętrzna i zewnętrzna są połączone dwoma przewodami chłodniczymi i jednym elektrycznym, które można przeciągnąć przez otwarte okno lub specjalnie wykonany otwór w ścianie.

Klimatyzator można kupić w supermarkecie, sklepie internetowym lub bezpośrednio u producenta, ustawić w dowolnym miejscu, w którym chcemy mieć niższą temperaturę i… to właściwie wszystko jeśli chodzi o montaż J. Rezultat daje się odczuć natychmiast. Jedno co trzeba zrobić to kwestia wyprowadzenia na zewnątrz rury lub dodatkowego urządzenia – żeby odprowadzić gorące powietrze na zewnątrz. Inaczej będziemy je odprowadzać do chłodzonego pomieszczenia, co oczywiście mija się z celemJ. Prosty montaż to jedna z dwu zalet tego typu urządzeń. Druga: to możliwość dowolnego ustawiania klimatyzatora, przenoszenia itp. Reszta to już tylko wady…

Kupując przenośny klimatyzator, trzeba zdawać sobie sprawę, że pracuje dość głośno w porównaniu z innymi urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu. Kiedy klimatyzator przenośny jest włączony, „hałasuje” na poziomie 50-65 dB (Klimatyzator split montowany na stałe wytwarza zaledwie 20 dB!) Dla porównania – 16 dB to wartość niesłyszalna dla ucha, 20 dB odpowiada pracy wentylatora w komputerze, 40 dB to głośność pracującej lodówki, a 60-90 dB włączonego odkurzacza.

W starszych modelach klimatyzatorów przenośnych zamontowane były zbiorniki na skropliny. Po napełnieniu się zbiornika klimatyzator automatycznie się rozłączył (zabezpieczało to przed wylaniem się wody i zalaniu pomieszczenia). Należało wylać wodę ze zbiornika. Innym rozwiązaniem było podłączenie wężyka i odprowadzenie skroplin do pojemnika zewnętrznego lub bezpośrednio na zewnątrz .Obecnie skropliny (woda) wykorzystywane są do schładzania sprężarki i odprowadzane w postaci pary wodnej wraz z ciepłym powietrzem na zewnątrz pomieszczenia.
Trzeba jednak przyznać, że cenowo jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie i jeśli odpowiada nam sytuacja, kiedy warczące pudło wyciągamy na „potrzeby chwili” i potem chowamy do szafy, to taki klimatyzator jest dla nas J.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu.