Klimatyzacja do serwerowni, kontenerów

Urządzenia wchodzące w skład pomieszczeń technicznych, wydzielają podczas pracy znaczne ilości ciepła i wymagają stabilnej pracy bez przerw i przestojów. Klimatyzacja w serwerowni powinna pracować w układach zabezpieczających ciągłość pracy tj. w kaskadzie, redundacji i z możliwością pracy szczytowej.

Często dubluje się zestawy i klimatyzator w serwerowni jest połączony automatyką z drugim zestawem do pracy awaryjnej. Zwraca się uwagę na to, by klimatyzator dla zestawów UPS, serwerów itp. pracował 24 h/dobę i 366 dni w roku, nawet w temperaturach do – 20st.C bezawaryjnie. Nie zaleca się w takim przypadku „oszczędnościowego” podejścia do klimatyzacji pomieszczeń technicznych i serwerowni, a wybór typu oraz wielkości urządzenia uzależnić od wielkości serwerowni, obciążenia cieplnego, wymaganego kierunku nawiewu oraz możliwości montażowych.

Klimatyzator do kontenerów powinien się natomiast oznaczać trwałością i bardzo dużą wydajnością. Należy pamiętać, że kontener blaszany wystawiony na działanie słońca, stwarza wyjątkowo uciążliwe warunki pracy wewnątrz. Klimatyzator montowany bezpośrednio na kontenerze pozwala pracownikom na wydajniejszą pracę.