Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny wciąż jest niedocenianą nowością na naszym rynku i z tego powodu można się spotkać z rozmaitymi błędnymi opiniami na jego temat.
System centralnego odkurzania składa się ze agregatu umiejscowionego w pomieszczeniu technicznym, kotłowni lub garażu oraz instalacji z rur PCV rozprowadzonej w ścianach lub podłogach, zakończonej gniazdami ssącymi. Do gniazd podłącza się węże zaopatrzone w końcówki do odkurzania – konstrukcyjnie analogiczne jak w tradycyjnych odkurzaczach.

Zalety odkurzacza centralnego:

Korzyści wynikające z posiadania centralnego odkurzacza to przede wszystkim komfort i wygoda: Centralny odkurzacz jest gotowy do pracy natychmiast po podłączeniu węża do gniazda ssącego – nie trzeba go przenosić, włączać, przemieszczać się z całością po mieszkaniu w trakcie odkurzania. Co prawda sam agregat jest głośniejszy od tradycyjnych odkurzaczy, ale ponieważ znajduje się on w innym pomieszczeniu (np. piwnicy lub kotłowni), nie stanowi to problemu. Do korzyści nie do przecenienia należy doliczyć również eliminację roztoczy i innych alergenów: powietrze zassysane przez wąż nie dostaje się ponownie do pomieszczenia, ale jest usuwane na zewnątrz budynku. Sprawia to że eliminacja roztoczy i alergenów jest skuteczniejsza niż w przypadku odkurzaczy wodnych.

Kiedy wykonać instalację?

Instalację najlepiej wykonać na etapie budowy domu, przed położeniem tynków. Oczywiście można montować instalację w gotowym domu, wiąże się to jednak z koniecznością kucia tynków i sporego remontu. Ważne by przebieg rur zaplanował specjalista ponieważ, gdy np.: rury są ze sobą źle połączone, kolanka mają za małą średnicę lub instalacja prowadzona jest w sposób nieprawidłowy mogą się pojawić problemy eksploatacyjne: zalegający brud, nieprzyjemny zapach itp.