Wentica

Wentylacja

WENTYLACJA MECHANICZNA

 

Zwana często wentylacją wymuszoną, polega na tym, że ruch powietrza pomiędzy pomieszczeniami powstaje na skutek działania urządzeń wentylacyjnych: central, wentylatorów, aparatów wentylacyjnych.

Ta cecha odróżnia wentylację mechaniczną od wentylacji grawitacyjnej, której działanie polega na tym, że przepływ powietrza wywoływany jest przez różnicę temperatur – a co za tym idzie – gęstości powietrza pomiędzy wnętrzem domu a powietrzem na zewnątrz. Żeby zapewnić prawidłową wentylację grawitacyjną w lokalu powinny być miejsca „nieszczelne” tj. np. nawiewniki okienne, jednak w obecnych czasach w budownictwie dąży się do redukcji nieszczelności, aby oszczędzać ciepło, stąd też coraz częstsze wykorzystanie wentylacji mechanicznej.

Według badań stężenie substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz budynków jest od 2 do 4 razy większe niż powietrza zewnętrznego. A właśnie wewnątrz pomieszczeń spędzamy 80% swego czasu. Biorąc to pod uwagę powinniśmy dbać o jakość powietrza tak samo jako dbamy o czystość wody którą pijemy.

KORZYŚCI PRAWIDŁOWO DZIAŁAJĄCEJ WENTYLACJI

  1. Poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń
  2. Korzyści ekonomiczne – niższe zużycie energii grzewczej dzięki odzyskowi ciepła na wymienniku
  3. Brak grzybów i pleśni
  4. Filtracja nawiewanego powietrza z kurzu i większości pyłków wywołujących alergie.

MONTAŻ I SERWIS WENTYLACJI GDAŃSK

Projektujemy, montujemy i serwisujemy układy wentylacji wszelkiego typu i rozmiaru. Od stosowanych głównie w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, czyli: rekuperatory, pompy ciepła z klimatyzatorami itp., do dużych, przemysłowych systemów opartych o wentylację nawiewno-wywiewną z wstępnym schłodzeniem poprzez agregat i chłodnicę freonową.

Rekuperacja w domu, biurze, hotelu

Brak wentylacji powoduje wzrost stężenia niepożądanych substancji w powietrzu, takich jak: dwutlenek węgla, para wodna i substancje zapachowe, znacząco obniżając poziom komfortu.

Nadmiar wilgoci wywołuje zjawisko wykraplania się jej na ścianach, czego skutkiem jest rozwój grzybów i pleśni, niekorzystnych dla zdrowia i destrukcyjnie wpływających na konstrukcję budynku.

W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymuszenie wymiany powietrza przez wentylację mechaniczną, jednak w związku z ogromnym postępem w obniżaniu strat ciepła przez przegrody budynku, procentowy udział zapotrzebowania energii na wentylację przekracza niekiedy nawet 50%.  Dlatego aby uwolnić się od rozterek czy oszczędzać energię czy wentylować pomieszczenia zastosować należy urządzenia do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli takie, które umożliwiają ogrzewanie powietrza świeżego ciepłem usuwanym z budynku wraz ze zużytym powietrzem wywiewnym bez mieszania się z nim.

Sercem układu jest w tym wypadku centrala wentylacyjna z wymiennikiem o wysokiej sprawności – rekuperator. Należy pamiętać o dokładnej izolacji kanałów, a także o dodatkowych elementach typu nagrzewnica wstępna, przepustnice regulacyjne, tłumiki itp. Tylko poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja warunkuje korzyści potencjalnemu inwestorowi.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli tu pozostaniesz uznamy że wyrażasz na to zgodę.

Przewiń do góry
Call Now Button668 489 419