Wentica

Czy wentylacja jest mi potrzebna?

Jest jedno pytanie, które zadaje nam każdy klient. Zmienia się tylko czas, w którym pada sakramentalne: „Czy ta wentylacja w ogóle jest mi potrzebna”? Nie bawiąc się w długie wywody, od razu powiemy TAK, a poniżej wypunktujemy dlaczego.

ZALETY WENTYLACJI

1. Z pomieszczeń w których spędzamy dużą (czasem przeważającą) część swojego życia trzeba usunąć dwutlenek węgla, węglowodory oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje emitowane np. z materiałów budowlanych, nieprzyjemne zapachy oraz dostarczyć tlen do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

2. Przy źle funkcjonującej wentylacji powstaje mamy zagwarantowane efekt przesiąknięcia wilgocią ścian i stropów budynku. Wilgoć i ciepło (np. w czasie sezonu grzewczego) powodują z kolei rozwój grzybów, pleśni i innych bardzo szkodliwych mikroorganizmów.

3. Wentylacja grawitacyjna nie jest tak efektywna (a przy małej różnicy temperatur pomiędzy domem a powietrzem zewnętrznym nie funkcjonuje prawie w ogóle), ponadto nie ma możliwości dotarcia do każdego pomieszczenia tak, jak mam to miejsce w przypadku sieci kanałów. Zapomina się często o tym, że oprócz kratek wyciągowych w kominach powinno się montować okna z nawiewnikami – tak żeby mogła zachodzić wymiana powietrza w pomieszczeniach. W przeciwnym wypadku nie można mówić o jakiejkolwiek wentylacji…

4. Wentylacja nawiewano-wywiewna z rekuperatorem dająca wysoki odzysk ciepła gwarantuje uniknięcie zagrożeń wymienionych powyżej. Jest to istotne chociażby z powodu nowego podejścia w budownictwie – pojawiły się domy „szczelne”, w których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają prawie w ogóle powietrza. Tak więc z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć że rekuperacja powinna być świadomym wyborem.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli tu pozostaniesz uznamy że wyrażasz na to zgodę.

Przewiń do góry
Call Now Button668 489 419