Czy wentylacja jest mi potrzebna?

Jest jedno pytanie, które zadaje nam każdy klient. Zmienia się tylko czas, w którym pada sakramentalne: „Czy ta wentylacja w ogóle jest mi potrzebna”? Nie bawiąc się w długie wywody, od razu powiemy TAK, a poniżej wypunktujemy dlaczego.

ZALETY WENTYLACJI

1. Z pomieszczeń w których spędzamy dużą (czasem przeważającą) część swojego życia trzeba usunąć dwutlenek węgla, węglowodory oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje emitowane np. z materiałów budowlanych, nieprzyjemne zapachy oraz dostarczyć tlen do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

2. Przy źle funkcjonującej wentylacji powstaje mamy zagwarantowane efekt przesiąknięcia wilgocią ścian i stropów budynku. Wilgoć i ciepło (np. w czasie sezonu grzewczego) powodują z kolei rozwój grzybów, pleśni i innych bardzo szkodliwych mikroorganizmów.

3. Wentylacja grawitacyjna nie jest tak efektywna (a przy małej różnicy temperatur pomiędzy domem a powietrzem zewnętrznym nie funkcjonuje prawie w ogóle), ponadto nie ma możliwości dotarcia do każdego pomieszczenia tak, jak mam to miejsce w przypadku sieci kanałów. Zapomina się często o tym, że oprócz kratek wyciągowych w kominach powinno się montować okna z nawiewnikami – tak żeby mogła zachodzić wymiana powietrza w pomieszczeniach. W przeciwnym wypadku nie można mówić o jakiejkolwiek wentylacji…

4. Wentylacja nawiewano-wywiewna z rekuperatorem dająca wysoki odzysk ciepła gwarantuje uniknięcie zagrożeń wymienionych powyżej. Jest to istotne chociażby z powodu nowego podejścia w budownictwie – pojawiły się domy „szczelne”, w których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają prawie w ogóle powietrza. Tak więc z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć że rekuperacja powinna być świadomym wyborem.

Sprawdź także:

Klimatyzacja Gdańsk

Klimatyzacja biura

Klimatyzacja mieszkania