Wentica

Ile Kosztuje Ogrzewanie Klimatyzatorem

Najlepszy czas na wykorzystywanie klimatyzacji do ogrzewania to wiosna i jesień. W tzw. okresach przejściowych możemy wykorzystać zdolność urządzeń do odwrócenia obiegu czynnika i dużo tańszym kosztem szybko dogrzać pomieszczenia. Nie oznacza to oczywiście że nie możemy używać klimatyzatorów również i zimą – tu musimy jednak przed zakupem sprawdzić kartę katalogową urządzenia i wpisane w niej graniczne warunki pracy.
Dzięki wysokiej sprawności urządzeń i niskiemu poborowi prądu mamy efekt tzw. taniego grzania, natomiast jako „bonus” otrzymujemy oczyszczanie powietrza w jednostkach wewnętrznych i możliwość ustawiania różnych harmonogramów pracy urządzeń. Pozwala to na dalsze oszczędności – np. poprzez obniżanie temperatury podczas pobytu w pracy.
Najczęstsze pytanie z jakim się spotykamy przy pomocy w doborze urządzeń całorocznych to: ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją? Jak więc policzyć koszt ogrzewania klimatyzatorem:
A) karta katalogowa urządzenia – odczytujemy moc (kW) i pobór prądu na trybu grzania (kW)
B) przyjmuje się że sprężarka w trybie grzania pracuje ok. 12-14h dobę co daje nam np:
1,2 kW (pobór prądu) * 14 h = 16,8 kWh/dobę
16,8 kWh * 30 dni = 504 kWh/m-c
C) koszt kWh to ok. 0,53 zł, więc miesięczny koszt szacowany jest na 267,12 zł
Oczywiście wartość ta może się zmieniać ponieważ różne mogą być nastawy temperatury w różnych domach cieplej, zimniej), różnie mogą też być rejony, w których dany dom stoi (nasłonecznienie, wiatr itp). Natomiast powyższy przykład ma nam uzmysłowić rząd wielkości, z którymi mamy do czynienia.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli tu pozostaniesz uznamy że wyrażasz na to zgodę.

Przewiń do góry
Call Now Button668 489 419